Czy przy wymianie pokrycia dachowego można skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej?
- Szczegóły
W tym roku podatnicy po raz pierwszy mogli skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej rozliczają swojego PIT-a. Wiele osób zastanawiało się, czy remont lub wymiana dachu może zostać do tej ulgi zaliczona. Odpowiedź brzmi: tak. Jeśli faktura została wystawiona na oboje małżonków, to żonie przysługuje prawo odliczenia 50 proc. poniesionych wydatków.
Ulga termomodernizacyjna – dla kogo?
Z ulgi termomodernizacyjnej mogą skorzystać osoby, które płacą podatek w skali podatkowej 19% lub jako ryczałt od przychodów ewidencjonowanych i jednocześnie są właścicielami, lub współwłaścicielami budynków mieszkalnych, na których termomodernizację ponieśli wydatki. Warunkiem odliczenia ulgi jest zakończenie prac w ciągu 3 lat od końca roku podatkowego, w którym poniesiono pierwszy wydatek. Maksymalna kwota odliczenia to 53 000 zł i dotyczy ona wszystkich przedsięwzięć termomodernizacyjnych wykonanych w budynkach danego właściciela (lub współwłaściciela).
Co można odliczyć?
Rozporządzenie Ministra Inwestycji i Rozwoju zawiera szczegółowy wykaz materiałów budowlanych, usług oraz urządzeń związanych z przedsięwzięciami termoizolacyjnymi. Co ciekawe, nie wymieniono w nim inwestycji związanych z dachem, który może powodować bardzo duże straty ciepła w domu. Jego remont stanowi zazwyczaj znaczny koszt. Okazało się jednak, że Krajowa Informacja Skarbowa wydała interpretację, w której uznała odliczenie w ramach ulgi termomodernizacyjnej wydatków poniesionych na termomodernizację dachu. Wymiana dachu według KIS może zaliczać się do punktu wykazu brzmiącego: „materiały budowlane wykorzystywane do docieplenia przegród budowlanych, płyt balkonowych oraz fundamentów wchodzące w skład systemów dociepleń lub wykorzystywane do zabezpieczenia przed zawilgoceniem”. W tej samej interpretacji KIS nie zezwoliła jednak na skorzystanie z ulgi termomodernizacyjnej przy rozliczaniu wydatków związanych z utylizacją starego pokrycia. Przed rozliczeniem warto więc upewnić się, które etapy i związane z nimi materiały budowlane oraz koszty usługi można odliczyć, a które nie.